Zbiornik do pompy głębinowej – jaki wybrać?

Inwestycja we własne ujęcie wody i w pompę głębinową w dłuższej perspektywie przynosi spore oszczędności. Często bywa także jedynym rozwiązaniem, gdy działka nie posiada dostępu do miejskiego wodociągu. Zbiornik podnosi dodatkowo komfort z codziennego używania wody, a jego zastosowanie wydłuża żywotność samej pompy. Czy wiesz, jak prawidłowo dobrać zbiornik hydroforowy? Wbrew pozorom, większy nie oznacza od razu lepszy. Podpowiadamy, jakie kryteria należy brać pod uwagę będą na etapie zakupu hydroforu na własny użytek.

Istnieją trzy typy zbiorników hydroforowych

Przy wyborze zbiornika hydroforowego, nie ma tak naprawdę znaczenia rodzaj zamontowanej pompy głębinowej. W teorii każdy zbiornik będzie dobry, w praktyce warto dopasować go do własnych preferencji oraz potencjalnego zapotrzebowania na wodę.

Zbiornik hydroforowy jest naczyniem zbiorczym do magazynowania wody. Może być obsługiwany przez pompę głębinową lub samozasysającą. Na rynku dostępne są aktualnie zbiorniki ocynkowane, przeponowe oraz membranowe.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, choć eksperci w branży zazwyczaj polecają innowacyjne zbiorniki membranowe marki Global Water System (GWS). Ze względu na unikalną konstrukcję, wytrzymałość i trwałość w najtrudniejszych warunkach, urządzenia tego typu znajdą zastosowanie w każdej sytuacji.

Zbiornik hydroforowy pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na wodę użytkową nawet dużego gospodarstwa domowego. Usprawnia także pracę pompy poprzez redukcję ilość załączeń urządzenia, przez co wpływa przedłuża żywotność urządzenia.

Jak dobrać zbiornik do pompy głębinowej?

Najważniejszym kryterium doboru zbiornika do pompy jest dobowe zapotrzebowanie na wodę. Mając takie dane, warto wybrać urządzenie o nieco większej pojemności niż to wynika z obliczeń. Dzięki temu komfort korzystania z wody będzie znacznie większy.

Hydroforowe zbiorniki ocynkowane

Hydrofory w całości wykonane z ocynkowanej blachy uchodzą za niezniszczalne, gdyż specjalna powłoka metalowa niezwykle skutecznie chroni je przed korozją.

Zbiorniki ocynkowane nie wymagają dodatkowych czynności eksploatacyjnych, w przeciwieństwie do hydroforów membranowych. Na rynku są dostępne w wielu różnych pojemnościach. Sprawność typowego hydroforu z blachy ocynkowanej wynosi zazwyczaj 25%. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać o konieczności przeprowadzania regularnych kontroli ciśnienia, a w razie potrzeby należy też uzupełnić w zbiorniku powietrze przy użyciu kompresora.

Hydroforowe zbiorniki przeponowe

Zbiorniki tego typu są wyposażone w gumową przeponę,w której znajduje się woda. To praktyczne rozwiązanie do minimum ogranicza konieczność kontrolowania i uzupełniania ciśnienia w hydroforze. Przepona magazynuje wodę, natomiast przestrzeń pomiędzy przeponą a ścianami to tak zwana część gazowa. W zbiornikach przeponowych, raz na 5 miesięcy, należy kontrolować poduszkę powietrzną i w razie potrzeby uzupełnić ciśnienie. Sprawność zbiornika przeponowego w wodę użytkową wynosi około 40%.

Czy to oznacza, że zbiornik przeponowy jest pozbawiony wad? Bynajmniej! Naczynia tego typu mają stosunkowo ograniczone możliwości montażu. Ze względu na niszczące działanie czynników atmosferycznych, zbiorniki przeponowe należy bowiem montować wewnątrz pomieszczeń. Innym problemem może być pękanie przepony, której wymiana jest stosunkowo czasochłonna i związana z dodatkowymi kosztami.

Hydroforowe zbiorniki GWS

Na rynku zbiorników hydroforowym zdecydowanym faworytem wśród użytkowników są urządzenia amerykańskiej firmy Global Water System.

Urządzenia GWS charakteryzują się wieloma zaletami, a przy tym są pozbawione wad w odróżnieniu od hydroforów ocynkowanych i przeponowych. Producent wyeliminował bowiem konieczność uzupełniania poduszki powietrznej. Podwójnie uszczelniony zawór eliminuje ryzyko ubytku powietrza. Tym samym hydrofory GWS są w 100% bezobsługowe.

Zbiornik można zamontować w każdych warunkach ponieważ polipropylenowa okładzina w komorze wodnej chroni go przed rdzewieniem, natomiast podwójna warstwa lakieru poliuretanowego na epoksydowym podkładzie skutecznie zabezpiecza urządzenie przed oparami solnymi i promieniowaniem słonecznym.

Maksymalne ciśnienie robocze zbiornika GWS wynosi 10 bar, a sprawność oscyluje na świetnym poziomie 70%. Co więcej, urządzenia nigdy się nie pocą przy różnicy temperatur. To jednak nie wszystko. Producent zapewnia także 5 lat gwarancji, przy czym rzeczywista trwałość hydroforów marki GWS wynosi nawet do kilkudziesięciu lat. Liczne zalety, czynią urządzenia Global Water System niemal bezkonkurencyjnymi na rynku.

Sprawdź, dlaczego warto kupić hydrofor bezzbiornikowy.

Jak dobrać zbiornik do pompy głębinowej – podsumowanie

Aby właściwie dopasować zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym jego przeznaczenie (dom, zakład przemysłowy czy gospodarstwo rolne), średnie zużycie wody użytkowej oraz rzeczywista wydajność pompy. Postępując metodycznie łatwo bowiem uniknąć problemów z niskim ciśnieniem wody lub jej brakiem w awaryjnej sytuacji.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.