Co to jest hydrofor?

Budynki mieszkalna, zakłady produkcyjne, pola uprawne, sady i działki – wszędzie niezbędna jest woda. Niestety nie każda nieruchomość posiada dostęp do lokalnego wodociągu. Co wtedy? W takiej sytuacji warto zainwestować w budowę studni i praktyczny zestaw hydroforowy, który dodatkowo usprawni korzystanie z przydomowego źródła. Sprawdźmy do czego w praktyce służy hydrofor i jakie urządzenie warto kupić?

Z czego składa się hydrofor i do czego służy?

Mianem hydroforu określa się zbiornik ciśnieniowy, do którego podłączona jest pompa, presostat i specjalne zawory. Podstawowa funkcja tego urządzenia to utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w kranie niezależnie od wysokości budynku czy jego odległości od studni.

Dzięki pracy hydroforu przepływ wody w sieci hydraulicznej jest stały. Urządzenie zapobiega również zbyt częstemu załączaniu i wyłączaniu pompy wodnej, dzięki czemu nie zużywa się ona zbyt szybko.

Gdzie można montować hydrofory? Odpowiedź jest prosta – niemal wszędzie. To doskonałe w swej prostocie rozwiązanie, z którego mogą skorzystać zarówno mieszkańcy domków jednorodzinnych, jak i rolnicy oraz właściciele przedsiębiorstw, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do lokalnej sieci wodociągowej.

Hydrofory można także zainstalować w domku jednorodzinnym z dostępem do sieci, gdy jednak ciśnienie w kranie jest niewystarczające. Zestaw hydroforowy sprawdzi się również doskonale  do podlewania roślin ogrodowych. Urządzenie może w takim przypadku zasysać wodę zarówno ze studni, jak i ze zbiornika gromadzącego deszczówkę. Jest także niezastąpiony, kiedy trzeba zaopatrzyć w wodę na przykład domek letniskowy. Hydrofor to także pewnego rodzaju magazyn wody, który zaspokoi podstawowe potrzeby użytkowników podczas przerwy w pracy pompy.

Jak wygląda budowa klasycznego hydroforu?

Choć praca hydroforu bazuje na prostych, wręcz elementarnych prawach fizyki, jego budowa jest bardziej skomplikowana mogłoby się wydawać.

Urządzenie składa się z kilku części, z których każda pełni inną, ważną funkcję.

Kiedy zachodzi taka potrzeba, pompa hydroforowa wtłacza do zbiornika wodę, a potem automatycznie się wyłącza, aż do ponownego uruchomienia, gdy poziom cieczy znów spadnie poniżej zadanego poziomu.

Pompy stosowane w hydroforach to urządzenia samozasysające oraz głębinowe. Te pierwsze montuje się obok zbiornika bądź też na jego powierzchni. Niestety takie rozwiązanie ma pewną, dość dużą wadę. Włączający się silnik pompy generuje spory hałas, który w dłuższej perspektywie może być bardzo uciążliwy. Warto także pamiętać, że pompa samozasysająca pobiera wodę z głębokości maksymalnej 7 metrów.

Pompy głębinowe są droższe, ale za to znacznie wydajniejsze i praktycznie. Jeśli lustro wody spada poniżej 8 metrów wówczas zastosowanie takiego urządzenia staje się po prostu koniecznością. Z uwagi na to, że specyfika pracy pompy głębinowej wymaga zanurzenia w studziennej wodzie, urządzenia praktycznie nie słychać.

Kolejny element zestawu hydroforowego, od którego zresztą pochodzi jego nazwa, jest hydrofor czyli zbiorniki ciśnieniowy. Ciśnienie wewnątrz zbiornika rośnie wraz z ilością napływającej wody. Kształt klasycznego zbiornika ciśnieniowego jest zazwyczaj cylindryczny, o czym warto pamiętać na etapie planowania potencjalnego miejsca przechowywania. Najpopularniejsze hydrofory na rynku to modele ocynkowane i przeponowe.

Uzupełnianie zbiornika w wodę jest w zasadzie automatyczne, gdyż sprzęt tego typu działa według ściśle określonych reguł i parametrów. Element odpowiadający za uruchomienie pompy to tak zwany presostat.

Na zestaw hydroforowy składa się też kilka mniejszych, ale równie istotnych elementów, bez których urządzenie nie mogłoby działać poprawnie. Mowa o zaworach takich jak odcinający, zwrotny oraz zawór bezpieczeństwa. W nowoczesnych hydroforach, cały zestaw dopełnia manometr.

Czym się kierować wybierając urządzenie?

Niełatwo wybrać hydrofor idealny. Modele dostępne na rynku różnią się od siebie zarówno budową, jak i najważniejszymi parametrami pracy, a co za tym idzie również ceną.  Niewłaściwy dobór hydroforu może się jednak okazać brzemienny w skutkach. Choćby z tego powodu, przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto poradzić się eksperta w tej dziedzinie.

Istnieje wiele kwestii, które warunkują dobór tego urządzenia. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika oraz materiał, z którego jest wykonany. Mając też do wyboru urządzenie od renomowanego producenta, a tańszy zamiennik z Azji, bez wątpienia warto postawić na sprawdzony sprzęt, nawet jeśli jego cena jest kilkukrotnie wyższa.

Poszczególne zbiorniki hydroforowe mają różnorodną pojemność. Na rynku spotyka się modele, które pomieszczą od kilku do kilkuset litrów. Te największe zbiorniki zazwyczaj wymagają oddzielnego pomieszczenia, natomiast małe zbiorniki z powodzeniem zmieszczą się nawet w kuchni pod zlewem. Rozglądając się za zbiornikiem hydroforowym do własnego użytku, należy zwrócić uwagę na realne zapotrzebowanie na wodę w budynku, a także istniejącej domowej instalacji. Twój hydrofor jest zapowietrzony? Przeczytaj nasz poradnik.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.