Jaki zbiornik hydroforowy do domu jednorodzinnego?

Na rynku można spotkać mnóstwo modeli zbiorników hydroforowych. Choć we wszystkich przypadkach zasada działania jest identyczna, poszczególne urządzenia różnią się od siebie budową oraz pojemnością. W jaki sposób dokonać zatem wyboru? Czym się kierować inwestując w zbiornik do domku jednorodzinnego. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zbiornik robiony na miarę potrzeb

Nie ulega wątpliwości, że duża różnorodność wśród dostępnego sprzętu bywa niekiedy przekleństwem, a nie przywilejem. Aby kupić zbiornik hydroforowy, który spełni nasze oczekiwania należy rozważyć kilka kwestii. Szczególnie istotne jest zapotrzebowanie na wodę w budynku, a także oczekiwana funkcjonalność.

Hydrofory dzielą się na ocynkowane, przeponowe i membranowe, czym się różnią? Który sprawdzi się lepiej w domku jednorodzinnym?

Zbiorniki ocynkowane

Hydrofory montuje się często wewnątrz studni. Warunki, które panują w środku mogą negatywnie wpływać na stan zbiornika, dlatego w takim przypadku warto sięgnąć po urządzenie membranowe lub hydrofor ocynkowany, który przed korozją chroni bardzo gruba warstwa cynku. Budowa zbiornika ocynkowanego jest prosta i w zasadzie ciężko powiedzieć, co mogłoby się w nim zepsuć. 

Decydując się na takie rozwiązanie, w przypadku rodziny pięcioosobowej najlepiej dobrać zbiornik o nieco większej pojemności – około 300 litrów. Dzięki temu pompa będzie uruchamiana rzadziej, ciśnienie w kranie stanie się stabilniejsze.

Jeśli w instalacji wodnej pojawiają się niekomfortowe wahania ciśnienia, wówczas można zamontować reduktor ciśnienia i ustawić na nim stałą wartość. Wtedy woda w kranie przez cały czas będzie leciała z takim samym ciśnieniem. Decydując się na takie rozwiązanie, można wówczas rozważyć zakup mniejszego zbiornika. Inwestując w zbiornik ocynkowany warto też zakupić niewielki kompresor, który mocno usprawni obsługę hydrofora.

Powietrze w zbiorniku ocynkowanym ma bezpośredni kontakt z wodą. Kiedy odkręcamy kran, miesza się z nią i stopniowo ulatuje ze zbiornika. Raz na jakiś czas, zachodzi więc potrzeba uzupełniania utraconego powietrza. Kiedy wiadomo, że należy to zrobić? Pompa włącza się znacznie częściej niż w początkowej fazie, tuż po pierwszym uruchomieniu. 

Zbiorniki membranowe GWS 

To bez wątpienia najlepsze zbiorniki hydroforowe (membranowe) dostępne na rynku europejskim. Są bezobsługowe i posiadają 5-letnią gwarancję. 

Konstrukcja takiego zbiornika wykonana jest w najnowszej i opatentowanej technologii, która wyklucza uzupełnianie poduszki powietrznej. Tym samym urządzenia doskonale sprawdzają się w uciążliwych miejscach, takich jak kręgi studzienne, gdzie warunki montażowe wykluczają inne zbiorniki. 

Okresowe uzupełnianie poduszki powietrznej w zbiorniku hydroforowym bywa kłopotliwe i zdarza się, że zapominamy tego zrobić. Tym samym narażamy pompę na uszkodzenie, która zużywa też więcej energii elektrycznej. 

Zbiorniki GWS nigdy się nie pocą przy różnicy temperatur i charakteryzują się większą powierzchnią użytkową (70%) w porównaniu do zbiorników przeponowych (40%) i ocynkowanych (25%). Aby zaopatrywać w wodę 5-osobową rodzinę wystarczy wówczas zbiornik GW o pojemności 100 l, zamiast 200-litrowego zbiornika ocynkowanego.

Zbiorniki przeponowe

To właśnie przepona odróżnia ten typ zbiorników od ich ocynkowanych i membranowych odpowiedników. Czym ona jest? W najprostszym tego słowa znaczeniu, przepona to gumowy balon przeznaczony do magazynowania wody, która w takim urządzeniu nie posiada  bezpośredniego kontaktu z powietrzem. Tym samym zbiorniki przeponowe nie wymagają okresowego uzupełniania powietrza, ale za to, raz na pół roku należy w nich kontrolować ciśnienie. To bardzo ważne, bowiem w sytuacji, kiedy ciśnienie zejdzie do niebezpiecznego poziomu, zazwyczaj dochodzi do przetarcia przepony. Wyjście z tej sytuacji jest jedno – wymiana zużytego elementu i przymusowy przestój instalacji.

Im większa pojemność zbiornika tym pompa rzadziej się uruchamia, co jest oczywiście pozytywnym aspektem. A jednak sprawność zbiorników z przeponą jest większa niż ocynkowanych, lecz mniejsza od membranowych, dlatego do tradycyjnego domu jednorodzinnego powinien wystarczyć zbiornik o pojemności 150 litrów.

Który hydrofor jest najlepszy do domku jednorodzinnego?

To bardzo subiektywny wybór, którego należy dokonać biorąc pod uwagę wszystkie wymienione kwestie.

Pierwszym kryterium jest zazwyczaj jego pojemność. Szacuje się, że ilość 30 litrów na osobę jest wystarczająca, aby zaspokoić przeciętne potrzeby bytowe.  W związku z tym, w niewielkich gospodarstwach domowych (1-2 osoby) w zupełności wystarczy mniejszy zbiornik o pojemności 80–100 litrów. Wraz ze zwiększającą się liczbą osób w domu konieczne jest zastosowanie zbiornika o odpowiednio większej pojemności. Niezbędne minimum dla rodziny 3-5 osób to 150-litrowy zbiornik przeponowy, natomiast komfort zapewni zbiornik ocynkowany, który pomieści około 200-300 litrów. Najlepszym rozwiązaniem dla rodziny 5-6-osobowej będzie zbiornik membranowy GWS o pojemności 150 litrów. Aby stosować wodę do podlewania działki lub przydomowego ogrodu, trzeba rozważyć jeszcze większy hydrofor. Warto się także zaopatrzyć w duży zbiornik, jeśli źródło wody ma stosunkowo  niską wydajnością.

Masz hydrofor? Poczekaj!

Nawet jeśli hydrofor został już wybrany i tylko czeka na montaż, przed przystąpieniem do pompowania wody, warto gruntownie ją przebadać. Analizę można wykonać w lokalnej stacji Sanepid lub najbliższym PZH. Szczególnie ważne jest to, aby wykluczyć w wodzie  obecność  związków żelaza i manganu, a także niebezpiecznych bakterii. Tylko wtedy można korzystać z wody do celów bytowych bez obaw o zdrowie czy samopoczucie.

Jeśli wyniki okażą się niekorzystne, wtedy trzeba uzdatnić wodę należy uzdatnić wodę stosując specjalne odżelaziacze czy odmanganiacze. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od wybranego hydroforu, inne też będą metody uzdatniania.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.