Jakie złoże do odżelaziacza?

Problem złej jakości wody z własnego ujęcia dotyczy wielu gospodarstw w naszym kraju. Podczas suchego i gorącego lata może się on dodatkowo nasilać ponieważ woda jest wówczas pobierana z niskich pokładów. Duża zawartość żelaza nadaje jej wtedy charakterystyczny rdzawy kolor, a także nieprzyjemny zapach. Wraz z żelazem dość często występuje także nadmiar manganu. Na szczęście można rozwiązać ten problem stosując odżelaziacze. Obecnie dysponujemy wieloma skutecznymi metodami, które różnią się od siebie jakością zastosowanego złoża. Którą z nich warto wybrać?

Wiele rozwiązań – jeden cel

Czy każdy odżelaziacz dostępny na rynku sprawdzi się w konkretnym przypadku? Oczywiście, że nie. Liczą się parametry wody, warunki panujące w gospodarstwie domowym, a także indywidualne oczekiwania i możliwości związane choćby z eksploatacją.

Ujmując temat bardzo ogólnie, w dostępnych aktualnie odżelaziaczach wody zachodzi konieczność regeneracji złoża za pośrednictwem środków chemicznych lub też nie ma takiej potrzeby. Ze względu na ten podział, niemal każdy odżelaziacz posiada własne charakterystyczne dla niego cechy, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Które złoża do odżelaziaczy warto znać i dlaczego?

Złoże Greensand Plus

Bez wątpienia najpopularniejsze złoże katalityczne, które można stosować w instalacjach bez napowietrzania. Gwarantuje skuteczne usuwanie zarówno żelaza, jak też manganu i siarkowodoru. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zawartość żelaza w wodzie wynosi maksymalnie – 15 mg/l, a w przypadku manganu – 5 mg/l. Producent zaleca, aby pH wody wynosiło od 6,2 do 8,8.

Regeneracja Greensand Plus wymaga zastosowania nadmanganianu potasu KMnO4, który należy regularnie uzupełniać. Popłuczyny z regeneracji złoża należy odprowadzać do kanalizacji. Nie wolno natomiast podlewać taką wodą trawników gdyż jest toksyczna dla roślin.

Szacuje się, że przeciętna żywotność złoża Greensand Plus wynosi 7 lat. Po upływie tego czas złoże należy zastąpić nowym.

Złoże BIRM

Jeśli koszty filtracji spędzają Ci sen z powiek, warto rozważyć złoże katalityczne typu BIRM. Takie rozwiązanie nie wymaga regeneracji chemicznej. W zupełności wystarcza płukanie złoża wodą. W praktyce oznacza to, że popłuczyny można odprowadzać na trawnik i w ten sposób ograniczyć częstotliwość wywozu szamba.

Złoże BIRM może być stosowane w przypadku wody z maksymalną zawartością żelaza do 4-5 mg/l, która nie zawiera siarkowodoru.  Ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie powinna natomiast przekraczać 15% przy założeniu, że odczyn pH jest wyższy niż 6,8 pH.

Za pomocą złoża BIRM można równocześnie usuwać z wody żelazo i mangan. W takim przypadku pH wody powinno się mieścić w przedziale od 8,0 do 8,5.

W zależności od jakości uzdatnianej wody, żywotność tego złoża wynosi maksymalnie 3-5 lat.

Złoże Crystal Right CR-100

Jedno z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań do uzdatniania wody pitnej. Sprawdza się do usuwania nadmiaru manganu i żelaza, a także do zmiękczania wody. 

Crystal Right CR-100 to złoże jonowymienne ze zdolnością do  podnoszenia pH, dzięki czemu może być stosowane nawet w wodzie o odczynie kwasowym. Regeneracja tego złoża wymaga zastosowania solanki i płukania wstecznego. Dużą zaletą jest brak konieczności napowietrzania wody, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli instalacji z hydroforem przeponowym. Ogromnym plusem tego złoża jest także żywotność, która może wynosić nawet 10 lat.

Należy jednak uważać, jeśli woda zawiera bardzo duże stężenie żelaza i manganu. Złoże w pierwszej kolejności obniża twardość wody, w związku z czym może być mało skuteczne jeśli  ilość tych pierwiastków przekracza 10 mg/l.

Złoże Otoman

Stosowanie tego złoża wymaga wstępnego napowietrzania wody. Sprawdzi się zatem w instalacjach z hydroforami ocynkowanymi. Złoże Otoman ma bardzo dobre właściwości filtracyjne, katalityczne i utleniające. Skutecznie potrafi odseparować mangan od żelaza, a także usunąć wielokrotność dopuszczalnej normy dla tych dwóch pierwiastków.

Złoże wymaga jedynie płukania wstecznego bez stosowania preparatów chemicznych, w związku z czym popłuczyny można wylewać na trawnik.

Złoże Katalox Light

Niemieckie złoże filtracyjne, które każdego roku zdobywa coraz większą popularność.

Regeneracja złoża zakłada płukanie wsteczne z dozowaniem ozonu bądź też za pomocą napowietrzania. Dzięki temu koszty eksploatacji tego złoża należą do najniższych. Katalox Light może usunąć do 3000 żelaza mg/l, 1500 manganu mg/l oraz maksymalnie 500 mg/l siarkowodoru.

Jaki odżelaziacz warto wybrać?

Wśród odżelaziaczy wody największym zainteresowaniem cieszą się te rozwiązania, które nie wymagają stosowania żadnych chemikaliów do regeneracji.

Takie podejście niesie wiele zalet. Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem nie wymagają ciągłej kontroli poziomu regeneratu w zbiorniku. Odchodzi zatem wiele pracochłonnych obowiązków.

Oprócz tego to także duże oszczędności. W skali miesiąca środki chemiczne to często spore koszty. Do tego dochodzi zużycie wody przeznaczonej do regeneracji złoża. To także doskonałe rozwiązanie dla zwolenników ekologicznego podejścia do uzdatniania wody, gdyż nie wprowadza do obiegu szkodliwych dla fauny i flory substancji.

Oczywiście kwestia wyboru odżelaziacza jest także kwestią indywidualnych preferencji i możliwości, jakie oferuje posiadana instalacja. Aby podjąć dobrą decyzję, warto w tym celu uzyskać poradę od profesjonalisty. 

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.