Jak zainstalować zbiornik hydroforowy w studni kręgowej?

Przydomowa studnia to dobra inwestycja we własną wygodę i niezależność. Jeśli własne ujęcie powstało już po wybudowaniu domu, to z pewnością studnia znajduje się poza budynkiem i została wykończona obudową z kręgów betonowych. To świetne warunki do zainstalowania zbiornika hydroforowego. Sprawdź, jak się do tego zabrać.

Zbiornik hydroforowy w studni kręgowej, czyli kiedy warto?

Jeśli planujesz czerpać wodę z własnego ujęcia przy pomocy pompy hydroforowej, wówczas montaż zbiornika to świetne rozwiązanie. Odizolujesz w ten sposób instalację od pomieszczeń mieszkalnych, dzięki czemu nikomu nie będzie przeszkadzał hałas. Przeczytaj również: Jak działa hydrofor?

Montaż zbiornika hydroforowego w studni kręgowej sprawdzi się wszędzie tam, pobór wody jest sezonowy. Umieszczając zbiornik hydroforowy w obudowie z kręgów betonowych nie trzeba bowiem prowadzić instalacji do budynku mieszkalnego. To spora oszczędność w kwestii materiałów, a czas wykonania instalacji nawadniającej jest stosunkowo krótki. Montaż hydroforu w studni kręgowej to spora oszczędność miejsca. Jeśli studnia będzie zasilać budynek przez cały rok, wówczas nie trzeba wydzielać dodatkowej przestrzeni w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym.

Przeczytaj też: Jaki zbiornik hydroforowy do domu jednorodzinnego?

Jak zamontować hydrofor w kręgach w kilku prostych krokach?

Aby montaż zbiornika hydroforowego w kręgach przebiegał bez zakłóceń, warto o tym pomyśleć już na etapie budowy ujęcia wody.

Dno obudowy powinno się znajdować poniżej granicy przemarzania gruntu, która w naszym kraju wynosi zazwyczaj od 1,5 do 1,8 metra. Postępując zgodnie z tą zasadą ograniczamy do minimum ryzyko zamarzania wody w zbiorniku w bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu będzie można korzystać z instalacji nawet zimą. Jeśli jednak wykonanie tak głębokiej obudowy jest z jakiegoś powodu niemożliwe, wówczas  warto wykonać styropianową izolację kręgów i pozostałych elementów instalacji mieszczących się wewnątrz studni. Następnie trzeba wybetonować dno obudowy studni i wykonać izolację poziomą. Ostatnim etapem jest zrobienie drenażu, który wykonany poprawnie zapobiega gromadzeniu się wody w obudowie. Dobrym pomysłem jest także montaż oświetlenia ze źródłem światła minimum IP 44. W ten sposób łatwo kontrolować szczelność instalacji lub przeprowadzać konserwacyjne.

Zbiornik hydroforowy do obudowy kręgowej – jaki wybrać?

Najpopularniejsze hydrofory występują w wersji ocynkowanej, membranowej i przeponowej. Nie każde urządzenie nadaje się jednak do montażu w studni kręgowej. Eksperci polecają hydrofory Global Water System, które w porównaniu do klasycznych zbiorników mają niemal dwukrotnie większą sprawność, przy tej samej pojemności. W zbiornikach GWS nie ma konieczności okresowego sprawdzania ciśnienia i uzupełniania poduszki powietrznej, więc są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, co w tej sytuacji jest niezwykle dużą zaletą. Oryginalna konstrukcja zbiornika zapobiega kondensacji wilgoci, hydrofor “nie poci” przy różnicy temperatur, a specjalna okładzina komory wodnej redukuje kontakt wody ze ściankami zbiornika.

Komentarze

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.