Woda z sieci wodociągowej doprowadzana do naszych domów i mieszkań spełnia zazwyczaj wszystkie wymagania jakościowe i w związku z tym nie wymaga uzdatniania. Zupełnie inaczej jest, kiedy korzystamy z wody pochodzącej ze studni. Wówczas jej parametry mogą pozostawiać wiele do życzenia. Sprawdź zatem nasz kompleksowy poradnik dotyczący odżelaziania wody studziennej.
Jak pozbyć się żelaza z wody?
Przekroczenie norm żelaza w mocno oddziaływuje zarówno na komfort korzystania z wody, jak i na całą instalację. W związku z tym urządzenia do usuwania nadmiaru tego pierwiastka są zazwyczaj montowane na wejściu instalacji do budynku.
Na poprawny wybór technologii usuwania żelaza wpływa wiele różnych czynników, takich jak: stężenie żelaza, obecność innych zanieczyszczeń, wyposażenie techniczne budynku, zapotrzebowanie na wodę użytkowników, a także indywidualne preferencje inwestora. Właśnie dlatego, doboru odżelaziacza należy dokonywać zawsze z uwzględnieniem wszystkich powyższych czynników.
Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne metody odżelaziania wody mają także zdolność (pełną lub ograniczoną) do usuwania z wody manganu, który często występuje równocześnie z żelazem.
Usuwanie żelaza z wody
W przypadku usuwania żelaza z wody studziennej stosuje się aktualnie dwie podstawowe technologie odżelaziania wody.
Pierwsza z nich obejmuje zatrzymywanie utlenionych związków żelaza (wytrąconych w postaci trudno rozpuszczalnych soli) w złożu filtracyjnym i okresowe odprowadzenie zawiesiny do kanalizacji razem z tak zwanymi popłuczynami. W zależności od zastosowanego złoża, płukanie odbywa się przy pomocy wody lub jest wspomagane środkami chemicznymi, takimi jak np. nadmanganian potasu.
Druga technologia odżelaziania wody wykorzystuje proces wymiany jonowej i jest realizowana na złożach jonowymiennych. Jony metalu są wówczas zamieniane na jony sodu, po czym wypłukane do kanalizacji podczas regeneracji filtra.
Filtry do uzdatniania
Rodzaj złoża do uzdatniania wody pochodzącej ze studni zależy przede wszystkim od jej składu fizyczno-chemicznego.
W związku z powyższym, pierwszym krokiem jest dokładne ustalenie stężenia żelaza. W tym celu należy wykonać specjalistyczne badania w laboratorium. Tylko wtedy możliwy jest poprawy dobór skutecznego uzdatniacza do wody.
Biorąc pod uwagę powyższe, można wyodrębnić trzy podstawowe typy odżelaziaczy, które są stosowane w budownictwie jednorodzinnym.
- odżelaziacz regenerowany wodą,
- odżelaziacz regenerowany chemicznie,
- filtr wielofunkcyjny – odżelaziacz wody ze złożem jonowymiennym
Każdy rodzaj posiada pewne cechy charakterystyczne, z którymi wiążą się zarówno zalety, jak i wady. Decydując się na jedno z tych rozwiązań należy też uwzględnić wiele czynników współzależnych.
Jak wybrać odżelaziacz?
Aby wybrać odpowiednią metodę uzdatniania, należy zwrócić uwagę na budowę odżelaziacza.
Tylko konstrukcja wykonana z materiałów o wysokiej jakości stanowi gwarancję długiej i bezproblemowej pracy przez wiele lat. Na rynku istnieje bowiem mnóstwo modeli odżelaziaczy, ale najważniejsze elementy konstrukcyjne są identyczne niezależnie od wybranego urządzenia.
Wybór urządzenia do odżelaziania wody jest uzależniony między innymi od rodzaju hydroforu, który jest stosowany w budynku. Jeśli jest to model ocynkowany, wówczas warto się zdecydować na klasyczny odżelaziacz z napowietrzaniem. Ten typ urządzenia nie sprawdzi się natomiast w pracy z hydroforem przeponowym, gdzie nie ma możliwości wstępnego napowietrzenia wody. Wówczas lepiej zastosować odżelaziacz automatyczny ze złożem regenerowanym solanką lub nadmanganianem potasu.
Ostateczna decyzja w sprawie wyboru odżelaziacza zależy także od sposobu odprowadzania nieczystości. Jeśli są gromadzone w szambie, wtedy sprawdzi się montaż urządzenia ze złożem kwarcowym i napowietrzaniem. Popłuczyny z regeneracji można wtedy wyprowadzać choćby na przydomowy trawnik, ponieważ nie stanowią zagrożenia na roślin i środowiska. Decydując się na złoże regenerowane solanką lub nadmanganianem potasu, trzeba mieć na uwadze fakt, że ścieki muszą koniecznie trafić do kanalizacji, gdyż popłuczyny zawierające solankę nie mogą zostać odprowadzone do biologicznych oczyszczalni ścieków.
Dobór uzdatniaczy wody ze studni
Wybór sposobu odżelaziania wody, który gwarantuje skuteczność uzdatniania wymaga nie tylko znajomości parametrów wody, ale także doświadczenia w branży. Skuteczny dobór urządzenia pozwala bowiem na uzyskanie zarówno smacznej i czystej wody, jak i stanowi obietnicę długiej żywotności całego systemu. Sprawdź też, czym się kierować kupując odżelaziacz do wody do stacji uzdatniania.
Jednocześnie serdecznie zachęcamy Cię do kontaktu z naszymi ekspertami. Zadzwoń lub wykorzystaj formularz dostępny na stronie. Podpowiemy, od czego zacząć i jak unikać niepotrzebnych kosztów. Od początku do końca zajmiemy się poprawą jakości wody pitnej w Twoim domu lub w przedsiębiorstwie. Świetnie się na tym znamy!